Merhaba, dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamadan farkı nedir ? Açıklayabilir misiniz 🙂 - Earnado

Dijital Pazarlamayı Yeniden Oluşturduk

Soru SorCategory: Dijital Pazarlama SorularıMerhaba, dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamadan farkı nedir ? Açıklayabilir misiniz 🙂
Selim Güneş asked 6 months ago

Merhaba, dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamadan farkı nedir ? Açıklayabilir misiniz 🙂

1 Answers
Earnie Staff answered 6 months ago

Merhaba Selim,
Dijital pazarlama ile geleneksel pazarlama arasında büyük derecede farklar vardır. Bunları maddeler halinde ele alalım 🙂
Maliyet: Geleneksel pazarlamada kullanılan kanallar dergiler, billboardlar, televizyon, gazete gibi kanallar olduğu için reklam bütçeleri oldukça yüksek miktarlarda gezmektedir. Fakat dijital pazarlamada ücretler çok daha ucuz olmaktadır. Hatta seo yaparak, viral içerik üreterek dijital pazarlama bütçesi ücretsiz hale getirilebilir. Sadece sosyal medyada reklam çıkarken ücret ödemek gerekiyor. Bu da geleneksel pazarlama için ayrılan bütçe ile reklam çıkmak için ayrılan bütçe arasında yine de dağlar kadar fark yaratıyor.

dijitalpazarlamamaliyet

İletişim: Geleneksel pazarlamada hedef kitleye direkt olarak ulaşmanız, dijital pazarlamaya göre oldukça zor bir yoldur. Bir TV’ye verdiğiniz reklam direkt olarak hedef kitlenize ulaşmayabilir, potansiyel olmayan kişilere de gösterildiği için gereksiz yere daha fazla ücret ödemeniz gerekir. Ücretten ziyade, potansiyel müşterilere ulaşılamadığı için büyük bir etkisi olmaz. Fakat dijital pazarlamada hedef kitlenize ve potansiyel müşterilerinize kolayca ulaşabilir, onlar için hazırladığınız reklamlara anında geri dönüşler alabilir ve istediğiniz etkiyi büyük oranda arttırabilirsiniz.  Bu etkiden kastettiğim şey ise; reklamınız doğrultusunda size anında geri bildirim sağlayabilir, ürünlerinizi tek tıkla satın alabilir, reklamınız üzerinden direkt olarak sorularını sorabilir.
Etkileşim: İletişim maddesinde bahsettiğim gibi geleneksel pazarlamaya göre dijital pazarlamada çok daha hızlı bir dönüş sağlayabildiğiniz için etkileşim oranınız da oldukça yüksek olacaktır. Daha hızlı bir etkileşim için, kampanyalar oluşturmak, sosyal medyadan çekiliş yapmak gibi etkileşimi arttıracak yöntemler uygulanır.

dijitalpazarlamaetkilesim

Zaman: Dijital pazarlama geleneksel pazarlamaya kıyasla zamanı daha iyi kullanmanıza yarayacaktır. Geleneksel pazarlamada bir reklam oluştururken iyi bir kurgu yapabilmek için uzun süreli beyin fırtınaları yapmak gerekebilir. Fakat dijital pazarlamada, özel günler için ya da gündemde olan olaylar için hızlı bir kurgu ya da tasarım yapmak, zaman açısından oldukça tasarruf sağlayacaktır.
Analiz Yapmak: Geleneksel pazarlama için yapılan çalışmalarda hedef kitleye ulaşmak zor olduğu için, potansiyel müşteriler üzerinde analiz yapmak ve strateji oluşturmak neredeyse imkansızdır. Fakat dijital pazarlama için yaptığınız çalışmaları, direkt hedef kitlenize gösterebildiğiniz için bunların analizini yapmak, etkileşim, trafik gibi oranları görebildiğiniz için yeni stratejiler oluşturmak çok daha kolay ve verimli olacaktır.

dijitalpazarlamaanalizi

Dil: Geleneksel pazarlamada kullanılan dil genelde resmi ve mesafeli olmaktadır. Fakat dijital pazarlamada paylaştığınız içeriklerinizde samimi bir dil kullanarak, hedef kitleniz ile bağ kurabilir ve onları değerli hissettirebilirsiniz.
Bu arada dijital pazarlama hakkında kitap okumak istersen Dijital Pazarlama Hakkında Geniş ve Bilgilendirici 5 Harika Kitap Önerisi içeriğimizi inceleyebilirsin ya da blog sayfamızı ziyaret ederek dijital pazarlama hakkında kapsamlı bilgiler edinebilirsin. Bu öneriden bile geleneksel ve pazarlama farkını anlayabiliriz. Bu 5 kitaptan birini almak için zaman harcamalısın. Fakat blog sayfamızdaki makaleleri okuyarak çok daha kısa sürede kapsamlı bilgiler edinebilirsin 🙂

Grow your business with digital marketing

SUBMIT
close-link