Yatırımcı sunumu tam olarak nedir? Bu sunumlarda yatırımcıları nasıl kendi tarafımıza çekebiliriz? - Earnado

Dijital Pazarlamayı Yeniden Oluşturduk

Soru SorCategory: Dijital Pazarlama SorularıYatırımcı sunumu tam olarak nedir? Bu sunumlarda yatırımcıları nasıl kendi tarafımıza çekebiliriz?
Taha asked 5 months ago

Yatırımcı sunumu tam olarak nedir? Bu sunumlarda yatırımcıları nasıl kendi tarafımıza çekebiliriz?

1 Answers
Earnie Staff answered 5 months ago

Yenilikçi bir fikri olan ama bunu gerçekleştirmek için sermayesi olmayan kişiler melek yatırımcılarla görüşerek onlardan para talep ediyorlar. Bu noktada işinizi anlatacağınız ve bunun için para almanızı sağlayacağınız şey, iyi bir sunum oluyor. Eğer pazarlama işini iyi yaparsanız istediğiniz miktarları almanız olası. Zamanında çok gereksiz gibi duran fikirler bile iyi bir pazarlamayla yatırım alarak, bir işletme haline gelmişlerdir günümüzde. Aklınıza kırtasiyedeki saçma ama herkesin kullandığı küçük ürünler bile gelebilir. Mesela, Amerika’da bir girişimci insanların evinde, onlara eşlik edebilecek bir hayvan istediklerini ama herkes çok meşgul olduğu ve o hayvanlara bakamayacağı için kimsenin sahiplenmediğini tespit etmiş. Bunun sonucunda bir fikir geliştirmiş ve sunumunu kendisinin de inandığı bir nedenle bileştirince yatırımı almış ve iş yatırımcıların bile beklediğinden daha büyük bir hale gelmiş. Bu girişimci, insanlara bir kutu içinde taş satmanın hayvan sahiplenmelerinden daha kolay olacağını söylemiş çünkü böylece evde onlara eşlik edebilecek ve isterlerse konuşabilecekleri bir taş olacak, hem de bu taşın herhangi bir ilgiye ihtiyacı olmayacak. Bunun satışını ve ikna kısmını çok iyi becerebildikleri için işi kabul ettirmişlerdi. Taşı, bir hayvanmışçasına, nefes alması için delikli bir kutunun içinde ve yapay çimlerin üzerinde insanlara pazarladılar. Eğer bunun gibi absürt örneklerin dışında gerçekten iyi bir fikriniz varsa, bu noktada sunumunuza daha da özen göstermelisiniz çünkü işe yarar fikirleri pazarlamak daha da zor olabiliyor.
Öncelikle problemin gerçek bir problem olduğunu sayısal verilerle kanıtlamanız gerekir. Böylece yatırımcıya bu sorun için piyasanın ne kadar büyük olduğunu gösterebilir ve ortaya bir persona çıkarabilirsiniz. Daha sonra oluşturduğunuz bu persona üzerinden, hedef kitlenin neden rakip ürünleri değil de sizin ürününüzü alacağını net bir şekilde açıklamalısınız. Burada bir SWOT analizi kullanmanız faydalı olacaktır. Ürününüz yeni bir teknoloji içeriyorsa, bu konuyu kısaca açıklamanız ve bunu insanlar için nasıl ilgi çekici hale getirebileceğinizden bahsetmelisiniz. Yani ürününüzün çıktığı problemden, en son pazarlamasının nasıl yapılacağını, yaklaşık ne kadar para harcamak gerekeceğini ve ne kadar para kazanabileceğinizi rakamlarla açıklamalısınız. İyi bir sunum için anlatılan hikayeden ilham alabilir, tekniklerle de destekleyebilirsiniz. Böylece ortaya etkili bir sunum çıkacaktır.
Faydalı bulabilirsiniz: https://earnado.com/beyin-firtinasi-nedir-nasil-yapilir-uzmanindan-basit-ve-kullanisli-teknikler/ 

Grow your business with digital marketing

SUBMIT
close-link