Top Digital Marketing Trends In 2020

Top Digital Marketing Trends In 2020

Dijital dünyadaki teknolojik gelişmelerle dünya küreselleştikçe  , yeni dijital çağda gelişmek isteyen işletmelerin hızına ayak uydurmak ve en yeni dijital pazarlama trendlerini takip etmek bir numaralı önceliği haline geliyor  .

Trendleri takip etmek neden önemlidir?

jpg-768x384

Bu yeni çağda,  dijital pazarlama  , geleneksel pazarlamaya kıyasla her geçen gün daha fazla önem kazanmaya devam ediyor. Bizi yanlış anlamayın, geleneksel pazarlamanın önemli olmadığını iddia etmiyoruz. Aslında hala öyle ve olacak, ancak dijital pazarlamaya kıyasla çok daha yavaş değişiyor. Bu nedenle, şirketler bu dijital çağda başarılı olmak istiyorsa, dijital pazarlama trendlerini yakalamak zorundadır  .

Günümüzde teknoloji, ayak uydurabileceğimizden daha hızlı ilerliyor. Sonuç olarak ” Dijital Darwinizmdediğimiz şey ortaya çıkıyor , bu da bazı işletmelerin sırf trendlere ayak uyduramadıkları için dijital dünyada ciddi bir tükenme tehdidiyle karşı karşıya kaldıkları anlamına geliyor. Bu bir silahlanma yarışı.

2020’deki dijital pazarlama trendleri

 1) Yapay Zeka (AI) Trendleri:

Henüz fark etmediyseniz, yapay zeka (AI) dünyayı ele geçiriyor. Bilim kurgu filmlerindeki gibi değil ama günlük hayatta biz farkına bile varmadan yer almaya başlıyor. Ve iş dünyasında ve Endüstri 4.0 çağında baskın faktör olacağı kesin. Bu da bizi 2020’nin dijital pazarlama trendleri arasında birinci sıraya koymamızı sağlıyor.

 

dosya-adı-768x384

Yapay zeka, önümüzdeki birkaç on yıl boyunca şirketler, endüstriler ve ülkeler için en büyük ticari fırsattır ve küresel GSYİH’yı bugün ile 2030 arasında% 14’e kadar artıracak, bu da yapay zekaya geç gelenlerin kendilerini bir sonraki dönemde ciddi bir rekabet dezavantajı içinde bulacağı anlamına geliyor birkaç yıl.

AI, tüketicilerin davranışlarını, arama modellerini analiz eder ve pazarlamacıların en başarılı iş stratejilerini oluşturmalarına yardımcı olmak için sosyal medya platformlarından ve blog gönderilerinden gelen verileri kullanır. Etik olup olmadığı tartışmalı olsa da, “büyük veri” günümüz dünyasında çok büyük bir kavramdır. Cambridge Analytica’yı ve 2018’deki Facebook skandalını hepimiz duyduk. Ne kadar inkar edilsin, büyük veri ve kavramları dijital pazarlama endüstrisinde çok büyük bir yer kaplamaya başladı.

dosya-adı-1-768x384
   Sohbet robotları:

Chatbotlar hem tüketiciler hem de işletme sahipleri tarafından giderek daha fazla ilgi görüyor. Bir insan işçisinin yapamayacağı 7/24 anlık hizmet gibi olağanüstü avantajları vardır – maliyetlerin insan emeğinden daha düşük olması vb.

dosyaadı-2-768x384

Yapay zeka her geçen gün daha akıllı hale geldikçe, siz ve bir sohbet robotu arasındaki etkileşim çok daha doğal ve kullanışlı olacaktır. Bu, denklemin her iki tarafı için de büyük miktarda avantaj yaratacaktır.

Anketler şunu gösteriyor:

 • Chatbotlar, 2020 yılına kadar müşteri hizmetlerinin% 85’ine güç verecek
 • Sohbet robotlarının en önemli faydaları 24 saat hizmet (% 64), sorulara anında yanıtlar (% 55) ve basit sorulara verilen yanıtlardır (% 55)
 • Ankete katılanların% 63’ü, bir işletme veya markayla iletişim kurmak için çevrimiçi bir chatbot ile mesajlaşmayı tercih ediyor
 • 2022’ye kadar sohbet robotları, işletmelerin yılda 8 milyar dolardan fazla tasarruf etmesine yardımcı olacak
 • İşletmelerin% 80’i 2020’ye kadar sohbet robotları istiyor.

 

   -Otomatik ve Akıllı Teklif:

dosyaadı-3-768x384

Çoğu arama odaklı manuel reklamcılık kampanyası (profesyonel araçlarla gerçekleştirilenler bile) üç veya dört hedefi hesaba katar: anahtar kelime, günün saati ve yer. Programatik talep tarafı platformları gibi araçlar, reklamı kişiselleştirmek ve hatta müşteri veri platformlarıyla entegre edildiğinde yaşam tarzına veya davranış alışkanlıklarına göre hedeflemek için yüzlerce hedefleme sinyalini kullanabilir.

 2) Sosyal Medya Eğilimleri

dosyaadı-4-768x384
   -Influencer Marketing:

Influencer’lar tanınmış ünlülerdir, genellikle çok sayıda takipçisi olan Instagram veya YouTube yıldızlarıdırlar.

Etkileyici pazarlama, marka mesajınızı hedef kitlelerine ulaştırmak için “etkileyicileri” kullanan bir pazarlama türüdür. Bu yöntem, belirli hedef kitlelere kolayca ulaşmanızı sağlar.

Etkileyici pazarlamayla ilgili bazı anket sonuçları şunlardır  :

 • Tüketicilerin% 63’ü, etkileyicilerin ürün fikirlerine, markaların kendileri hakkında söylediklerinden çok daha fazla güveniyor
 • İnsanların% 58’i, etkileyicinin tavsiyesi üzerine son altı ayda yeni bir ürün satın aldı.
dosya-adı-7-768x384
   -Video İçeriği:

 

3.-logo_800x400-1-768x384

Video pazarlama,  günümüzün en önemli pazarlama trendlerinden biri değilse de,  muhtemelen önümüzdeki 5-10 yıl için. YouTube, henüz zirveye bile ulaşmamış, reklamcılık ve pazarlama açısından çok fazla potansiyele sahip platformlardan biri. İşletmeler için sahip olunması gereken bir platformdur.

Anket gösteriyor ki:

 • Tüketicilerin% 70’i bir markanın videosunu paylaştığını söylüyor
 • İşletmelerin% 72’si videonun dönüşüm oranlarını artırdığını söylüyor
 • Tüketicilerin% 52’si, ürün videoları izlemenin onları çevrimiçi satın alma kararlarında daha güvenli hale getirdiğini söylüyor
 • Yöneticilerin% 65’i pazarlamacının web sitesini ziyaret ediyor ve% 39’u bir videoyu izledikten sonra bir satıcıyı arıyor

Ancak bu sadece YouTube değil. Videolarla daha fazla etkileşim sağlamanın başka birçok yolu vardır, bir video gönderisi yapabilir veya Facebook, Instagram veya LinkedIn’de yayına başlayabilirsiniz.

   -Farklı Kitleler İçin Farklı Sosyal Medya Platformları:
Facebook

Facebook’un son birkaç yılda özellikle Gen Z arasında itibarını kaybettiğinin farkındayız. Forbes’a göre 65 yaş üstü kullanıcılar hala Facebook’u diğer platformlardan daha fazla tercih ediyor.

dosya-adı-5-768x384

Gelecekteki dijital pazarlamacıların hedef pazarlarının kim olabileceğine gerçekten bakmaları çok önemli çünkü Facebook bazı kampanyalar için çok uygun olmayabilir.

Instagram

Instagram  , en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından biridir ve belki de daha da önemlisi, kullanıcı tabanının çoğu, özellikle 30 yaşın altındaki daha genç bir demografiden oluşmaktadır. Pazarlamacıların akılda tutması gereken potansiyel bir sorun, Instagram’ın yakın zamanda karar vermiş olmasıdır. beğenme özelliğini platformdan kaldırın, şirketler bunun 2020’de yaratacağı etkiyi yakından takip etmelidir.

Instagram hesabınızı etkin bir şekilde nasıl yöneteceğiniz hakkında daha fazla bilgi almak için şu makaleleri ziyaret edin:  “Instagram Takipçileri Nasıl Yönetilir: Uzmanlardan 25 İpucu”“Instagram Nasıl Para Kazanılır? Para Kazanma Rehberi ”

dosyaadı-6-768x384

 3) Arama Motoru Trendleri:

   -Görsel Arama:

İnsanlar resimleri sever, bu bir gerçek. Görsel arama hayatımızı çok daha kolaylaştırabilir. Yakında yazmaktansa resim aramayı tercih etmeye başlarsak, bu kadar şaşırmayın. Bu eğilim hızlanmaya başlayacak.

Görsel aramanın yaptığı şey, kullanıcıların Google’a bir açıklama yazmak yerine bir resim yükleyebilmeleri ve sadece bir resimden bir öğe hakkında bilgi alabilmeleridir. Bir bitki fotoğrafı yüklüyorlarsa, arama tür bilgilerini döndürürken, bir dönüm noktası görüntüsü geçmiş verileri döndürür. Bir kullanıcı bir ürün aradığında, benzer ürünleri ve bunları nereden satın alacağını iade eder. Google Lens, Pinterest Lens ve ilgili arama araçları, kullanıcıların kameralarını arama çubuklarına dönüştürüyor.

dosyaadı-2-1-768x384

İşletmeniz görsel aramadan nasıl yararlanabilir? Açıklayıcı anahtar kelimelerle etiketlenmiş yüksek kaliteli görseller ekleyebilir, çevrimiçi envanterinize bir görsel arama ekleyebilir ve (hedef pazarınız Pinterest kullanıyorsa) bu platformda reklam vermeyi düşünebilirsiniz. Onlarla reklam veren markalar, artırılmış arama sonuçlarından yararlanır.

   -Sesli arama:

dosya-adı-8-768x384

Sesli aramanın kullanılması, şirketlerin  2020’de dijital pazarlama stratejilerini ayarlamalarını önemli hale getirdi  .

Durumu daha iyi açıklamak için bazı rakamlar:

 • Tüm aramaların% 50’si 2020’ye kadar sesli olarak yapılacak
 • Tüm Amerikan evlerinin% 55’i 2022’ye kadar akıllı bir konuşmacıya sahip olacak
 • Sesle etkinleşen hoparlörlere sahip kişilerin% 72’si, cihazlarının günlük rutinlerinin bir parçası olarak kullanıldığını söylüyor.
 • Sesli alışveriş bugün 2 milyar dolardan 2022’de 40 milyar dolara çıkacak
 • Küresel akıllı hoparlör sevkiyatları 2018’in 1. çeyreği ile 2019’un 2. çeyreği arasında neredeyse üç kat artarak 9,36 milyon birimden 26,1 milyon birime yükseldi

Bir düşünün, araba sürüyorsunuz ve uğrayıp bir şeyler yemek istiyorsunuz, sadece “Hey Siri, buradaki en iyi restoran hangisi?” Diyorsunuz. Muhtemelen arabanızı sürmekle meşgul olduğunuz için düşünmeden sonuca uyacaksınız. Bu, pazarlamacıların yararlanabileceği büyük bir şans.

Bu makalede defalarca vurguladığımız gibi, en son dijital pazarlama trendlerini takip etmek işletmeler için çok önemlidir. Teknoloji her geçen gün hızlı ve sürekli ilerlediğinden, işimizi ayarlamalı ve en son gelişmelerden yararlanmalıyız.

İşletmeniz için en son dijital pazarlama teknolojileri, teknikleri ve profesyonel dijital pazarlama yönetimi hakkında daha fazla bilgi ve faydalı ipuçları için  Earnado  ekibimize ulaşın .

ü

Related Posts